Aspey William John Ralph. “Bill”

Petty Officer Cook (to Dec 1940), then Chief Petty Officer Cook.  P/MX45521. Joined L03 8 June 1938, leaving 3 February 1941. 
Awarded Distinguished Service Medal for service during the 2nd Battle of Narvik (London Gazette 28 June 1940). Enlisted RN 1926, demobbed 1947. 
Ships include EFFINGHAM,VICTORY,VERNON, BOSCAWEN, DEPTFORD, LUPIN, NEPTUNE, CYCLOPS,
COSSACK, St ANGELO, MAIDSTONE, COCHRANE, DISPATCH, EMPIRE BATTLEAXE, GOLDEN HIND, VENERABLE, GOULD, MONARA, LANKA, HORNET.
Born Gosport 3 June 1908. Died 2005, aged 97.