Captain George B W Young

Captain 6 April 1910 – 1 May 1912
Young was born in Briton Berry, Glamorgan, the son of a Major J. W. Young. He gained ten month's time on passing out of Britannia in July 1888.
Young was promoted to the rank of Lieutenant in December, 1894.
He married Beatrice Hilda Price on 5 December, 1900.
Young was promoted to the rank of Commander in June, 1906.
In April, 1912, Commodore Arbuthnot indicated that Young spoke some French and was "careful and painstaking but not much dash. handles ship well but am doubtful of his making gd captain in the Fleet. Nonetheless, Young was appointed to a very "hot" asset when placed in command of the flotilla leader Swift on 1 August, 1912.
Young was promoted to the rank of Captain in December, 1915.
He was awarded the D.S.O. for his conduct in command of the armed merchant cruiser Andes, gazetted in June, 1918.
He was blamed for wedging H.M.S. Conqueror between dock and basin while serving at Portsmouth as Assistant King's Harbour Master.
He was placed on the Retired List at his own request on 16 January, 1924.